Apel do mieszkańców

Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2  wprowadzony został w Polsce stan epidemii. Stan epidemii na terenie kraju będzie obowiązywał do odwołania. W związku z tym, Premier Morawiecki zapowiedział wstrzymanie zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach do Świąt Wielkanocnych. Wprowadzone zostały również surowsze kary – z 5 tys. zł na 30 tys. zł – dla naruszających zasady obowiązkowej kwarantanny, a także mechanizmy rygorystycznej kontroli osób jej poddanych.

Co oznacza stan epidemii?

Ogłoszony wcześniej, 13 marca br. „stan zagrożenia epidemicznego”, został wprowadzony w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Obowiązujący od 20 marca br. „stan epidemii” to uznanie przez polski rząd, że epidemia już wystąpiła, a podjęcie decyzji o jego ogłoszeniu daje rządowi prawną możliwość działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania jej skutków.

Stan epidemii oznacza między innymi możliwość wprowadzenia tzw. „strefy zero”, czyli obszaru znajdującego się bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Mogą to być miasta lub regiony, w których może dojść do czasowego wprowadzenia zakazu wyjazdu lub wjazdu, rozmieszczenia na granicach miasta punktów kontrolnych oraz innych ograniczeń wymienionych w ustawie. Dzięki wprowadzeniu stanu epidemii, Minister Zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województwo mogą także wyznaczyć role personelu medycznego, ale i innych osób w zwalczaniu epidemii.

Szanowni Mieszkańcy!

Przypominam, że na terenie całego kraju nadal obowiązują wprowadzone wcześniej zakazy, nakazy i ograniczenia: przywrócone granice i kontrole graniczne, zakaz wjazdu dla cudzoziemców, obywatele polscy powracający do kraju zostają skierowani na 14 dniową kwarantannę (domową lub zorganizowaną w miejscach wyznaczonych), wstrzymany jest międzynarodowy i krajowy ruch lotniczy, pozostaje ograniczona działalność galerii handlowych - czynne są w nich tylko sklepy spożywcze, pralnie, apteki i drogerie, zamknięte są restauracje, puby i bary – jedzenie dostępne jest tylko w opcji dostawy do domu, natomiast sklepy, banki i bankomaty pozostają otwarte. Wszystkie placówki oświatowe, uczelnie wyższe i instytucje kulturalne są zamknięte i wszystkie imprezy masowe odwołane.

Apeluję do Państwa o przestrzeganie wszystkich zasad higieny wskazanych przez Sanepid w profilaktyce zarażenia koronawirusem! Gorąco proszę także o to, abyście dbali o swoją kondycję zdrowotną, pamiętając o odpowiednim wypoczynku i zdrowym odżywianiu.

Apeluję do osób, które zmuszone są odbywać obowiązkową kwarantannę, o rygorystyczne przestrzeganie jej zasad, a do wszystkich mieszkańców – o bezwzględne przestrzeganie wszelkich, wprowadzonych ograniczeń w naszym codziennym funkcjonowaniu, służących zwalczeniu epidemii.

Od naszej obywatelskiej postawy, od postawy nas wszystkich, zależy teraz wynik naszej wspólnej walki z koronawirusem!

Robert Falana
Burmistrz Tychowa

Wyświetlono: 17

Facebook.com Twitter.com