Ukąszenie przez żmiję - pierwsza pomoc

Ukąszenie przez żmiję stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Gdy użądli cię osa lub pszczoła, jeśli nie jesteś uczulona na ich jad, jest tylko nieprzyjemne. Gdy zaatakuje cię żmija, skutki ukąszenia przez gada mogą być tragiczne. W każdej sytuacji ukąszenia przez żmiję postaraj się zachować spokój i udzielając pierwszej pomocy, zastosuj się do naszych rad.

Rana po ukąszeniu przez żmiję

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gadem, którego możemy spotkać w polskich lasach. Ma trójkątną głowę i pionowe źrenice. Może mieć różne ubarwienie, ale charakterystycznym jej znakiem jest czarny zygzak na grzbiecie. Często bywa mylona z nieszkodliwym zaskrońcem. Ukąszeniem kończy się zwykle nadepnięcie na gada. Jeżeli powstała w wyniku tego rana ma postać dwóch punktowych skaleczeń (położonych 1,5 - 2 cm od siebie), krwawi, towarzyszy temu silny ból, obrzęk i zasinienie, najprawdopodobniej doszło do zatrucia jadem.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

  • Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.

Kiedyś zalecano, by po ugryzieniu przez żmiję zakładać opaskę uciskającą powyżej miejsca ukąszenia - obecnie, według najnowszych wytycznych nie należy tego robić.

  • Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.
  • Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.
  • Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.  Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.

Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej


 

WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY - jak udzielić pierwszej pomocy

 

  • Wstrząs anafilaktyczny to silna reakcja alergiczna, która jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej np. przez pszczołę czy szerszenia, która zaczyna puchnąć, dusić się, traci przytomność?
  • Wstrząs anafilaktyczny to niezwykle silna reakcja alergiczna. Do wstrząsu anafilaktycznego może dojść po ukąszeniu przez szerszenia czy pszczołę, ale również po zażyciu niektórych leków. W przypadku silnej reakcji alergicznej niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza - niezwłocznie trzeba wezwać pogotowie. Coraz więcej osób ma alergię na błonkówki, czyli owady żądlące, takie jak pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele.

 

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

  • Większość z nas po użądleniu odczuwa krótkotrwałe pieczenie w miejscu wprowadzenia jadu, na skórze pojawia się niewielki naciek zapalny, obrzęk i zaczerwienienie. Takie objawy ustępują zwykle po kilku godzinach. U osób uczulonych na jad owadów pojawia się reakcja ogólnoustrojowa – osłabienie, zawroty głowy, obrzęk twarzy i szyi, świąd całego ciała, bladość, wymioty, równocześnie mogą wystąpić trudności z oddychaniem, spada ciśnienie krwi, zaburzona jest praca serca, niekiedy dochodzi do utraty przytomności i drgawek. Takie objawy mogą pojawić się już po kilku sekundach od użądlenia. Im gwałtowniejsza jest reakcja organizmu i im wcześniej rozwija się po użądleniu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego należy szybko pomóc osobie użądlonej.
  • Wstrząs anafilaktyczny może wystąpić nie tylko po użądleniu przez owady, ale także np. po zjedzeniu niektórych produktów (m.in. orzeszków ziemnych, maku), zażyciu leków (np. aspiryny, penicyliny), przy leczeniu odczulającym. Czasem gwałtowną reakcję alergiczną wywołuje dopiero dodatkowy czynnik, np. intensywny wysiłek fizyczny, przegrzanie lub wychłodzenie organizmu czy wypicie alkoholu