II Transgraniczne Spotkania z Kulturą w Tychowie

 (link otworzy duże zdjęcie)

21 lipca 2018 r. obchodziliśmy w Tychowie II Transgraniczne Spotkania z Kulturą, w ramach których odbył się XVIII Przegląd Zespołów Ludowych „Tychowo na Ludowo”. Przedsięwzięcie zrealizowano przy dofinansowaniu Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).Funduszu Małych Projektów Interreg V A. Naszą Gminę odwiedziła delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Neverin z Burmistrzem Peterem Böhm .

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 na Stadionie Miejskim w Tychowie. Burmistrz Tychowa Robert Falana powitał zaproszonych gości oraz uroczyście otworzył przegląd.

Udział w nim wzięli: Henryk Budzyła - Przewodniczący Rady Powiatu Białogardzkiego, Radni Powiatowi – Zbigniew Brzozowski, Jerzy Żuk, Paweł Kowalski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Tychowie, Jacek Rudziński – Zastępca Burmistrza Tychowa, Krystyna Dobrzańska – Sekretarz Gminy, Radni Miejscy oraz Sołtysi, Agnieszka Kozakiewicz – Członek Zarządu BS Białogard, Anna Młynarczyk – Dyrektor BS w  Tychowie, Aleksndra Półtorak – Tomecka z Nadleśnictwa w Tychowie, Katarzyna Kalbarczyk – Dyrektor SP w Tychowie, Andrzej Kozłowski – Zastępca Dyrektora SP w Tychowie, Karolina Szyderska – Przewodnicząca GKPiRPA, Danuta Lebioda – z Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej,
mjr Daniel Mikołajczyk – Kierownik Zakładu Karnego w Koszalinie, Anna Rydzkowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, Członkowie Rady Kultury – Zofia Jarzębska, Zygmunt Wziątek.

Tradycją już jest, że Burmistrz oraz Dyrektor GOK wypuszczają symbolicznie gołębie, jako sygnał do rozpoczęcia Przeglądu. W tym roku gołębie pochodziły z hodowli Adama Dudki oraz Jacka Tereszczyna. Burmistrz Tychowa wraz z Zastępcą przywitali oficjalnie delegację  z Niemiec. Burmistrz Neverin Peter Böhm dziękował za zaproszenie do Tychowa, podkreślał satysfakcję ze współpracy z naszą Gminą.

Burmistrz Robert Falana oraz Dyrektor GOK – Lucyna Michalak złożyli podziękowania firmom i instytucjom, które wsparły organizację II Transgraniczych Spotkań z Kulturą
w Tychowie. Podziękowania te oraz Gołąbki- symbol tychowskich przeglądów otrzymali: Tomasz Hynda Starosta Powiatu Białogardzkiego, Ireneusz Górski – Prezes BS w Białogardzie, Daniel Mikołajczyk – Kierownik Zakładu Karnego w Koszalinie. Podziękowania przesłano też Pani Renacie Matczyńskiej – Arla Foods w Tychowie.

Burmistrz wraz z Zastępcą złożyli w tym dniu  gratulacje oraz wręczyli puchar dla Zarządu Głównego Międzyzakładowego Klubu Sportowego Głaz Tychowo za awans do wyższej klasy rozgrywek w piłkę nożną w sezonie 2017/2018.W imieniu Zarządu odebrał je Łukasz Miękus.

Komisja w składzie: Dariusz Schmidt – przewodniczący komisji, Piotr Tyborski – członek komisji, Zbigniew Raczewski – członek komisji - Sekretarz Powiatu Białogardzkiego, przyznała nagrody i wyróżnienia. Otrzymali je:

W kategorii : Zespoły Pieśni i Tańca wyróżnienie otrzymał  zespół „Iskierki” – SP Tychowo.

W kategorii: Zespoły Śpiewacze I miejsce zajął  zespół „Karpaty” ze Świeszyna,
II miejsce zdobyły „ Biadule” z Kinowa, III miejsce -  „ Dobrowianki” z Dobrowa, IV miejsce przyznano zespołowi „Swojacy” z Sitna, V miejsce - zespół „Serenada” z Czarnego. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyły zespoły:  „Radość” z Tychowa, „Bursztyny” z Sianowa ,  „Jarzębiny” ze Świeszyna, „Popowianie”  z Popowa, „Leszczyna” z Pęczerzyna.

W kategorii – Kapela  wyróżnienie przyznano  „Kapeli Adamczyków”.

Tradycyjnie już, w czasie Przeglądu zorganizowano zawody rowerkowe dla dzieci. Prowadził je Robert Radziuk z GOSiGK . Przeprowadzono je w pięciu kategoriach wiekowych.

Wyniki poszczególnych wyścigów:

I WYŚCIG- 4-5- latki – chłopcy

I miejsce: Dudka Tomasz

II miejsce: Czerwiak Szymon

III miejsce: Krawczyk Piotr

I WYŚCIG- 4-5 latki- dziewczynki

I miejsce: Ręczkowska Maja

II miejsce: Żakowska Hanna

II WYŚCIG- 6-7 latki- chłopcy

I miejsce: Maziarski Marcel

II miejsce: Niewola Jakub

III miejsce: Szatkowski Szymon

III WYŚCIG- 6-7 latki- dziewczynki

I miejsce: Lipinska Pola

II miejsce: Falana Hanna

III miejsce: Oleksiuk Sandra

IV WYŚCIG 8-9 latki- dziewczynki

I miejsce: Kucharska Alicja

II miejsce: Szyderska Zofia

III miejsce: Mazurek Zuzanna

V WYŚCIG – 8-9 latki –chłopcy

I miejsce: Pniewski Marcel

II miejsce: Bartoszewicz Paweł

III miejsce: Zdanowicz Filip

VI WYŚCIG- 10-12 latki- chłopcy

I miejsce: Barucha Jakub

II miejsce: Żakowski Bartek

III miejsce: Gajda Adrian

VII WYŚCIG- 10-12 latki- dziewczynki

I miejsce: Radziuk Zuzanna

II miejsce: Zdanowicz Julia

Wieczorem wystąpiła Grupa Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, która przygotowała godzinną ucztę artystycznych wrażeń dla wszystkich. Mieliśmy sposobność posłuchać pięknych pieśni ludowych oraz obejrzeć tańce regionalne. Zespół bisował i został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

Imprezie towarzyszyły pokazy rękodzielników. Stoiska były pięknie przygotowane. Zachwycały wystrojem. Zachęcały do odwiedzin i zakupów. Swoje stoisko miało też Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, które przygotował Paweł Urbaniak. Dzieci mogły korzystać
z atrakcji: dmuchanych zamków i placów zabaw. Dla wszystkich przygotowano darmową grochówkę z chlebem, serwowaną przez cały dzień. Wieczorem można było pobawić się pod chmurką przy dźwiękach muzyki proponowanej przez DJ Andrzeja Jadczyszyna. Zabawa trwała do 1 w nocy.

Podziękowania i słowa uznania za sprawną organizację tego przedsięwzięcia kierujemy w stronę: pracowników Urzędu Miejskiego w Tychowie, Gminnego Ośrodka Kultury w Tychowie, Gminnego Ośrodka Sportu i Gospodarki Komunalnej w Tychowie, Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Osówka. Dziękujemy gościom i zespołom uczestniczącym w II Transgranicznych Spotkaniach z Kulturą za miłą atmosferę i dobrą zabawę. Dziękujemy mieszkańcom, którzy uczestniczyli w tej imprezie kulturalnej. Wystawcom i rękodzielnikom zaś składamy słowa uznania za kultywowanie tradycji i uczynienie naszego przedsięwzięcia barwnym i ciekawym. Uroczystość prowadziła redaktor Radia Koszalin - Renata Pacholczyk. Białogardzka Telewizja Kablowa sporządziła relację filmową z uroczystości.  

L. Michalak -Dyrektor GOK , Tychowo.

M. Broda – UM Tychowo

Opublikowano: 24 lipca 2018 09:32

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Filmy:

Wyświetleń: 1421

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.