GMINNE ĆWICZENIA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO "EWAKUACJA" W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TYCHOWIE

GMINNE ĆWICZENIA ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO EWAKUACJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TYCHOWIE (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 17 maja br. zostało przeprowadzone gminne ćwiczenie zarządzania kryzysowego pk. "Ewakuacja" w Szkole Podstawowej w Tychowie.

W ćwiczeniu uczestniczyły jednostki policji  z  Posterunku Policji w Tychowie oraz Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji
w Białogardzie podkomisarz Tadeusz Woźniak wraz z grupą antyterrorystyczną i pirotechnikiem, OSP w Sadkowie, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, Dyrektor Szkoły oraz zaproszeni goście z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Gotowości Cywilnej Starostwa Powiatowego w Białogardzie – Naczelnik Wydziału Pan Krzysztof Ćwiertnia i Inspektor Pani Małgorzata Pietryka.

Celem ćwiczenia było przeprowadzenie ewakuacji dzieci i osób przebywających w budynku szkoły, zabezpieczenie niedużego ładunku wybuchowego, odbicie przetrzymywanego dziecka z rąk terrorysty i  jego obezwładnienie.

Ewakuacja i akcja rozpoznania minersko-pirotechnicznego została przeprowadzona w sposób prawidłowy.  Ładunek nie zawierał żadnych substancji wybuchowych, chemicznych oraz środków pozoracyjnych - zabezpieczona paczka okazała się być atrapą. Dziewczynka została uwolniona z rąk terrorysty a on aresztowany. 
Nikt z ewakuowanych osób nie został ranny. Jedynie terrorysta ze względu na stawiany opór został postrzelony przez antyterrorystów i opatrzony przez lekarza. Obiekt szkoły został sprawdzony, a następnie przekazany przez Dowódcę Grupy Antyterrorystycznej Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Tychowie Panu Andrzejowi Kozłowskiemu, w obecności Burmistrza Tychowa - Roberta Falany oraz członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Na pochwałę zasługują:

- Dyrektor Szkoły, który w sposób rzeczowy wskazał lokalizację paczki wraz z miejscem prawdopodobnego przebywania terrorysty na projektach budynku;

- uczennica klasy III B - Agatka, która dzielnie spisała się w roli przetrzymywanego dziecka;

- grupa antyterrorystyczna z pirotechnikiem, którzy w sposób opanowany przeprowadzili akcję antyterrorystyczną.

Burmistrz Tychowa Pan Robert Falana dziękuje wszystkim uczestnikom  za zaangażowanie i trud włożony w przeprowadzenie ćwiczenia oraz  liczy na dalszą i owocną współpracę.

 

Renata Przygodzka - Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej

Opublikowano: 18 maja 2018 08:40

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 678

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.