WYJAZD DELEGACJI GMINY TYCHOWO DO NIEMIECKIEJ GMINY NEVERIN

Neverin (link otworzy duże zdjęcie)

W dniach  8 -10 maja 2015 roku 15- osobowa delegacja z gminy Tychowo gościła z wizytą w niemieckiej Gminie Neverin. W skład delegacji wchodzili: Burmistrz Tychowa wraz z Zastępcą,  Przewodniczący Rady Miejskiej oraz przedstawiciele różnych organizacji i środowisk: Przedstawiciele Rady Miejskiej, Sołtysów, Dyrektor Przedszkola, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury oraz nauczyciele.

     Wyjazd miał miejsce w piątek  po południu w dniu 8 maja. Na miejscu w miejscowości Podewall delegację przywitał Zastępca Burmistrza Gminy Neverin.  Podczas dwudniowych spotkań i rozmów Burmistrzowe obu gmin zadeklarowali chęć podpisania umowy partnerskiej, która określi zakres działań oraz planów przyszłej współpracy.

Ustalono, iż oficjalne podpisane umowy partnerskiej odbędzie się w dniu 10 czerwca br. w Urzędzie Miejskim w Tychowie. Celem nawiązania partnerstwa jest wspólne pozyskiwanie środków unijnych na wspólne inwestycje m.in. z Programu Współpracy INTERREG V A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia /Polska.

     W trakcie pobytu delegacja zwiedziła Gminę Neverin pod kątem obiektów, które mogłyby w przyszłości być objęte  wspólnymi projektami tj.:  zabytkowe parki, szkoła podstawowa, boisko sportowe. W szkole w Neverin dzieci wraz nauczycielami  na powitanie delegacji przygotowały występ taneczno wokalny. Burmistrz Tychowa wręczył na ręce dyrektora szkoły rzeźbę pana Zbigniewa Polka – „Warszawską Syrenkę” na znak nawiązania polsko niemieckiego partnerstwa. Dzieciom wręczono w podziękowaniu gipsowe świeczniki wykonane przez Tychowskich przedszkolaków. Po południu udano się do miejscowości Neustrelitz do Krajowego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii Meklemburgia - Pomorze Przednie w (Leea).  W ośrodku odbyło się forum podczas którego zaprezentowane zostały zasadny działalności zakładu. Centrum zajmuje się ochroną klimatu dlatego też korzysta z alternatywnych źródeł energii, takich jak biomasa, energia słoneczna, energia geotermalna i energia wiatrowa. Według ekspertów ogromny potencjał możliwości zawiera bioenergia. 
Podczas spotkania Leea sp. z o.o. przedstawiło swoje osiągnięcia w szeroko pojętej tematyce energii odnawialnej i polityce energetycznej (rewolucji energetycznej).

W ostatnim dniu pobytu na zaproszenie Komendanta Powiatowego z Neustrelitz Norberta Riegera delegacja z Tychowa oraz przedstawiciele Straży Pożarnej z Powiatu Białogardzkiego udali się do Demmin na uroczystość obchodów święta św. Floriana.

Podczas mszy św. dokonano poświęcenia sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej z Deminn. Na zakończenie Burmistrz Tychowa Robert Falana wręczył statuetkę św. Floriana na ręce Komendanta Powiatowego z Neustrelitz Norberta Riegera i  podziękował strażakom za ich służbę i aktywność społeczną.    

            Dzięki gościnności i zaangażowaniu naszych niemieckich przyjaciół udało nam się zobaczyć dużo interesujących miejsc, spotkać ciekawych ludzi i podejrzeć wiele ciekawych inwestycji i rozwiązań.

Opublikowano: 16 maja 2015 14:18

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1130

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.