NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (link otworzy duże zdjęcie)

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym przyjętym ustawą z dnia 3 lutego 2011 r.
o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W tym szczególnym dniu składamy hołd członkom polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej, którzy nie pogodzili się z oddaniem Polski pod wpływy radzieckie i związanym z tym wprowadzonym komunistycznym systemem władzy.

Po zakończeniu działań wojennych nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę o niepodległość naszego państwa, przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Dla ówczesnej władzy byli najbardziej znienawidzonym przeciwnikiem. Poddawano ich bestialskim przesłuchaniom, skazywano na wieloletnie więzienie lub na śmierć bez prawa obrony. Chciano ich wymazać z pamięci.

Historycy szacują, że w antykomunistycznym powstaniu i w walkach zginęło ponad 20 tyś. "Żołnierzy Wyklętych", zaś tysiące trafiło do komunistycznych więzień, gdzie także czekała ich śmierć. W sumie w latach 1944-55, z orzeczonych ponad 8 tyś. wyroków śmierci, wykonano ok. 4500. Kolejne setki tysięcy przeciwników PRL trafiło do więzień i obozów pracy.

„Żołnierze Wyklęci” – cześć Waszej pamięci!

Opublikowano: 01 marca 2018 08:23

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 335

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.