TRANSGRANICZNE SPOTKANIA Z KULTURĄ W TYCHOWIE

Tychowo na Ludowo 2017 (link otworzy duże zdjęcie)

TRANSGRANICZNE SPOTKANIA Z KULTURĄ W TYCHOWIE

22 lipca 2017 r. odbyły się Transgraniczne Spotkania z Kulturą  w Tychowie, w ramach których miał miejsce XVII Przegląd Zespołów i Solistów Ludowych „Tychowo na Ludowo”.

Uczestnicy Przeglądu przeszli barwnym korowodem przez miasto na Stadion Miejski, tam o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość. Festyn poprowadziła Renata Pacholczyk.

Burmistrz Robert Falana przywitał zaproszonych gości: Radnego Sejmiku Zachodniopomorskiego – Jerzego Kotlęgę, Wicestarostę Powiatu Białogardzkiego Piotra Pakuszto, Burmistrza Białogardu – Krzysztofa Bagińskiego, Zastępcę Burmistrza Białogardu -  Małgorzatę Stachowiak, Zastępcę Burmistrza Tychowa Jacka Rudzińskiego,  Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tychowie Pawła Kowalskiego, Dyrektora Banku Spółdzielczego w Tychowie Annę Młynarczyk, przedstawicielkę Nadleśnictwa Tychowo Katarzynę Marcinkowską, Proboszcza Parafii Tychowo ks. Andrzeja Sołtysa, Kierownika Posterunku w Tychowie Andrzeja Milczarka, radnych powiatu białogardzkiego, radnych Gminy Tychowo, sołtysów Gminy Tychowo, dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz członków Rady Kultury.

Tradycyjnie już w celu oficjalnego otwarcia przeglądu Burmistrz i Dyrektor GOK Lucyna Michalak wypuścili gołębie jako symbol pokoju, ale też i tychowskiego Przeglądu Zespołów  i Solistów Ludowych „Tychowo na Ludowo”. Pięknym sygnałem myśliwskim w wykonaniu przedstawicieli Koła Łowieckiego Hubertus rozpoczęto Przegląd.

W przeglądzie udział wzięły zespoły, kapele i soliści z regionu pomorskiego oraz 40 osobowa grupa gości z zaprzyjaźnionej gminy Neverin w Niemczech: zespół „Wiesensinger”, kapela myśliwska „Munteres Treiben” oraz Heiner Geppert z Urzędu Neverin, członek Rady Gminy Neverin.

Projekt pn. „Transgraniczne Spotkania z Kulturą w Tychowie” zrealizowany został we współpracy z zaprzyjaźnioną niemiecką gminą Neverin i został dofinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Branderburgia/ Polska w Euroregionie Pomerania.

Jest to już kolejny projekt realizowany z Urzędem Neverin. Niemieckie zespoły zaprezentowały się na scenie; Orkiestra Myśliwska „Munteres Treiben” odegrała publiczności tradycyjne  sygnały myśliwskie symbolizujące powitanie, natomiast zespół wokalny „Wiesensinger” wykonał piękne utwory wokalne, które nawiązywały do ludowych tradycji niemieckich.

Przedstawiciele zespołów: Frau Kerstin Hieke (Wiesensinger), Frau Rika Oude (Munteres Treiben) oraz członek Rady Gminy Neverin Herr Heiner Geppert gorąco dziękowali za zaproszenie. Goście z Niemiec byli pod wrażeniem tego, w jaki sposób podtrzymujemy tradycje i pielęgnujemy zwyczaje ludowe.

Po wysłuchaniu i ocenie prezentacji zespołów, kapel i solistów ludowych jury w składzie: Dariusz Schmidt – przewodniczący, Zbigniew Raczewski, Piotr Tyborski postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym zespołom i solistom:

W kategorii – pieśni i tańca: wyróżnienie otrzymał: Zespół Dziecięcy „Iskierki” ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tychowie,

W kategorii – zespoły śpiewacze:

I miejsce – Zespół „Biadule” z Kinowa,

II miejsce – Męska Grupa Śpiewacza „Karpaty” z Chałup i Zespół „Złota Rybka” z Ustronia Morskiego

III miejsce – Zespół „Swojacy” z Sitna i Zespół „Leszczyna” z Pęczerzyna

Wyróżnienie otrzymały zespoły: Maria Galińska i Zofia Szyderska z Tychowa, „Dąbrowiacy” z Rusinowa, „Zalesie” z Mścic, „Słupianki” ze Słupi,  „Ballada” z Mścic, „Serenada” z Czarnego

W kategorii – soliści:

I miejsce zdobyła: Julia Kusiak z Okonka,

II miejsce: Klaudia Barska z Dobrowa,

III miejsce: Hanna Zawrot ze Szczecinka,

Wyróżnienia otrzymali: Jan Zalewski z Wyszeborza, Halina Polańska z Koszalina, Ryszard Adamczyk z Motarzyna, Julia Kolasińska ze Szczecinka

W kategorii – kapele:

I miejsce otrzymała: Kapela Goleniowska z Goleniowa,

II miejsce: Kapela Adamczyków z Motarzyna,

III miejsce: Kapela Pieńkowianie z Postomina.

Przeglądowi towarzyszyły zawody rowerkowe dla dzieci. Na stadionie, dzieci w wieku 4-12 lat zmierzyły się w zawodach rowerowych. Wyniki poszczególnych wyścigów:

4 – latki- chłopcy

I miejsce: Dudka Tomasz

II miejsce: Ślusarczyk Michał

III miejsce: Czerwiak Szymon

5-6 latki – chłopcy

I miejsce: Lenio Maciej

II miejsce: Joachimiak Wiktor, Bobrowski Miłosz

III miejsce – Hejzner Krystian

5-6 latki –dziewczynki

I miejsce: Łabutin Nikola

II miejsce: Stachowicz Nikola

III miejsce: Chołodniak Antonina

IV miejsce: Falana Hanna

7-8 latki- dziewczynki

I miejsce: Mazurek Zuzanna

II miejsce: Wojtków Natasza

7-8 latki- chłopcy

I miejsce: Pniewski Marcel

II miejsce: Zdanowicz Filip

III miejsce: Barucha Szymon

IV miejsce: Słachowicz Szymon

9-10 latki – chłopcy

I miejsce: Barucha Jakub

II miejsce: Gajda Adrian

III miejsce: Łabutin Piotr

IV miejsce: Strzelczak Kacper, kolejne miejsce zdobył Pilżys Jakub

9-10 latki – dziewczynki

I miejsce: Szydłowska Maria

II miejsce: Broda Agata

III miejsce: Malik Klaudia

IV miejsce: Galińska Maria, kolejne miejsce zajęła Radziuk Zuzanna

11-12 latki – chłopcy

I miejsce: Szulc Oliwier

II miejsce: Naleśnik Patryk

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom zawodów rowerowych Burmistrz Tychowa Robert Falana wręczył dyplomy oraz drobne nagrody.

Na płycie stadionu odbywał się również zawody brydża sportowego prowadzone przez SSBPB „Dama Pik”z Białogardu. Zwycięzcami rozgrywek zostali:

I miejsce: Kaźmierska Sabina i Kaźmierski Aleksander

II miejsce: Kryń Andrzej i Leś Marek

II miejsce: Chmielewski Roman i Rodak Tadeusz

Dla uczestników imprezy przygotowano dodatkowe atrakcje. Zainteresowanie wzbudziły wystawy rękodzielników i miejscowych artystów. Można było obejrzeć rzeźby, ozdoby z drewna, obrazy, witraże, hafty, koronki i wyroby z wikliny. Miejscowych twórców reprezentowali: Z. Polek, W. Rakoczy, A. Zawadzka, K. Woźniak, Z. Ziętara, J. Jasianowska, K. Sikorska.

Firma ENjoy zapewniła atrakcje dla dzieci: dmuchane zamki i place zabaw oraz bumber kule.  Stosika gastronomiczne zaspokoiły apetyty uczestników spotkania. Można było skosztować wszystkiego: dania mięsne, frytki, wata cukrowa, lody, gofry itp. Na wszystkich czekała darmowa grochówka podawana z kuchni polowej.

Było tez stoisko specjalne przygotowane przez grupę wolontariuszy przy Komitecie Społecznym „Dla Pauliny”. Zebrano kwotę 3.421,58 zł , które przekazano Rodzicom Pauliny na jej rehabilitację, leczenie i leki.

Swoje stoisko miała też Białogardzka Telewizja Kablowa. 

Wieczorem wystąpił dla tychowskiej publiczności Zespół IMPULS. Następnie można było potańczyć przy muzyce DJ Andrzeja Jadczyszyna do późnej nocy, która w tym dniu była wyjątkowo ciepła.

Za pomoc i wsparcie dziękujemy: Starostwu Powiatowemu w Białogardzie, Oddziałowi Zewnętrznemu w Dobrowie Aresztu Śledczego w Koszalinie, Bankowi Spółdzielczemu w Białogardzie, Firmie Pommernfisch z Tychowa, Kołu Łowieckiemu „Hubertus” z Motarzyna oraz Kołu Łowieckiemu „Czajka” z Tychowa.

Strażakom z OSP Sadkowo i OSP Osówko oraz funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Tychowie dziękujemy za pomoc w zabezpieczeniu imprezy. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy pracowali przy realizacji tego dużego przedsięwzięcia.

Zapraszamy za rok!

 

L. Michalak, R. Bosak-Szewczyk

Zdjęcia: I. Wesołowska, M. Broda

Opublikowano: 26 lipca 2017 11:15

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2106

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.