WYJAZD GIMNAZJALISTÓW DO FRIEDLAND – GMINY NEVERIN

Wycieczka do Niemiec (link otworzy duże zdjęcie)

W terminie od 11 do 14 maja 2017 roku uczniowie klas trzecich z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tychowie i Zespołu Szkół w Dobrowie wyjechali na wycieczkę do Niemiec. Wycieczka odbyła się dzięki aktywnej współpracy Gminy Tychowo z partnerską Gminą Neverin, która przygotowała transgraniczny projekt dofinansowany z programu Interreg Va. Młodzież polska w ciągu 4 dni pobytu miała niepowtarzalną możliwość poszerzyć wiedzę w dziedzinie odnawialnych źródeł energii oraz poznać kulturę i język naszego bliskiego sąsiada.

Grupa 26 osób wyruszyła do Niemiec wczesnym rankiem,  w porze obiadowej dotarli do szkoły w Friedland. Niemiecka młodzież czekała już w budynku szkoły wraz z nauczycielkami panią Ewą Zinzow- Nowak oraz Doris Blöm, które przygotowały projekt po stronie niemieckiej. W szkole nasza delegacja została powitana przez Dyrektora oraz przedstawiciela Urzędu Miasta Neverin.

Projekt rozpoczął się od warsztatów integracyjnych, których zadaniem było ułatwienie kontaktów i przełamywanie barier. Po zajęciach gospodarze oprowadzili gości po szkole. Budynek szkoły jest nowy i zbudowany w futurystycznym stylu. Wrażenie na naszych uczniów wywarło przede wszystkim wyposażenie sal lekcyjnych, szczególnie pracowni do nauk przyrodniczych. Możliwość budowania robotów, laboratorium chemiczne, terrarium były dla naszych uczniów nowością.

Po wizycie w szkole młodzież udała się do miejsca zakwaterowania do „Hinterste Mühle”- ośrodka wypoczynkowego w okolicach Neubrandenburga. Kolejnego dnia wszyscy pojechali do Centrum Energii Odnawialnej LEEA w Neustrelitz. Już sam budynek zrobił na wszystkich wrażenie- jego ściany mieniły się wszystkimi kolorami tęczy. W środku zostały przedstawione metody pozyskiwania przez człowieka energii z różnych surowców. Pracownicy Centrum przekonywali młodzież, jak dużo korzyści niosą za sobą odnawialne źródła energii, przedstawili różne surowce oraz zasoby naturalne, które nigdy się nie skończą i mogą służyć komfortowi następnym pokoleń- słońce, wiatr, woda, rośliny itp. Następnie młodzież z obu krajów pracowała nad realizacją „Misji Wioska Energetyczna”- nauka przez zabawę. Następnie wszyscy zwiedzili zakład grzewczy, który pozyskuje energię z przetwarzania biomasy.

Po południu odbył się spacer po pięknej Starówce Neubrandenburga.

W sobotę zwiedzano biogazownię w Friedland, która dba o energię i ciepło dla mieszkańców miasteczka. Inwestycja kosztowała ok. 10 milionów euro i została wykonana 10 lat temu. Pozwoliła ona nie tylko dbać o środowisko, lecz także stworzyła nowe miejsca pracy oraz możliwość zaoszczędzenia pieniędzy za opłatę wody i ogrzewania. Po południu spędzono czas na zwiedzaniu największej w Europie farmy motyli w Trassenheide oraz podziwianiu pięknej scenerii wyspy Uznam a w szczególności miasteczka Ahlbeck. Po powrocie w  Rossow czekał na naszą delegację pan Burmistrz Gminy Neverin Peter Böhm, który przygotował miłą niespodziankę w postaci wieczoru integracyjnego.

W niedzielę - ostatniego dnia projektu odbyło się spotkanie z niemiecką młodzieżą ponownie w budynku szkoły. Podzielono się wrażeniami z pobytu oraz podsumowano pobyt. Młodzież napisała na karteczkach swoje życzenia oraz marzenia i przyczepiła je do balonów napompowanych helem. Po przeczytaniu niektórych życzeń, balony puszono w niebo.
Podobno wszystkie życzenia się spełnią jak tylko balony dotkną pierwszych chmur. Jeżeli tak będzie, to nasza przyszłość oraz przyszłość następnych pokoleń maluje się w różowych barwach.

Ogromnie podziękowania należą się Gminie Neverin Burmistrzowi Peterowi Böhm dzięki któremu odbył się wspólny projekt, który współpracował ze szkołą w Friedland i dbał to aby naszej młodzieży niczego nie zabrakło.

Dziękujemy również paniom nauczycielkom za opiekę nad naszą młodzieżą podczas wyjazdu Pani Irynie Kuzyan, Magdalenie Periżok – Kowalczyk, Violecie Andryszczuk – Wasiak. Mamy nadzieję, że młodzież wróciła do domu bogatsza o wiedzę o odnawialnych źródłach energii i nowe doświadczenia oraz nawiązała nowe przyjaźnie.

M. Broda, I. Kuzyan

Opublikowano: 17 maja 2017 14:40

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1754

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.