„POLSKO NIEMIECKI KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W TYCHOWIE”

Kiermasz bożonarodzeniowy (link otworzy duże zdjęcie)

W dniach 16-17 grudnia br. w Tychowie odbył się „Polsko Niemiecki Kiermasz Bożonarodzeniowy”. Gmina Tychowo we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz gminą partnerską Neverin z Niemiec przygotowała partnerski projekt, który otrzymał wsparcie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Projekt rozpoczął się 16 grudnia 2016 r. w GOK w Tychowie. Po południu rozpoczęto niezwykle kolorowo i gwarnie okres przedświąteczny kiermaszem i koncertem bożonarodzeniowym. Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tychowie rękodzieło świąteczne przygotowali: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tychowie, Zespół Szkół w Dobrowie, Gminne Przedszkole Dębowa Chatka , Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tychowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tychowie, Stowarzyszenie Amicus, Stowarzyszenie Ecce Homo z Kowalek, Gminny Ośrodek Kultury w Tychowie,  Parafia Tychowo oraz wytwórcy i rękodzielnicy z  naszej Gminy. Swoje stoisko mieli też rękodzielnicy z zaprzyjaźnionego Neverin z Niemiec. Był to prawdziwy polsko – niemiecki kiermasz. Delegacja z Niemiec, z Burmistrzem Neverin Peterem Bohmem spędziła w naszej gminie dwa dni. Ideą przewodnią była wymiana kulturalna, prezentacja obrzędów i tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. W czasie kiermaszu mieszkańcy i goście z Niemiec wspólnie kosztowali barszczu z uszkami, podziwiali piękne ozdoby świąteczne i rękodzieła. Z zaciekawieniem  obejrzano przedstawienie” Dziewczynki z zapałkami”, w wykonaniu sekcji teatralnej GOK -Banda, reżyserii Beaty Bekisz. Było to bardzo wzruszające zawołanie o zadumę i troskę nad wszystkimi potrzebującymi pomocy i wsparcia.

W czasie kiermaszu nie obyło się oczywiście bez Mikołaja, na którego czekały dzieci. Prezentów nie zabrakło dla nikogo. „Mikołajowi” w ufundowaniu podarunków pomogli: Nadleśnictwo Tychowo, Pommernfisch Tychowo oraz Copy System z Piły.

W sali widowiskowej GOK odbywał się równocześnie koncert. Życzenia świąteczne mieszkańcom złożyli: Burmistrz Robert Falana oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kowalski. Na scenie zaprezentowali się członkowie sekcji GOK,  uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im A. Mickiewicza w Tychowie oraz pracownicy Ośrodka Norew z Kowalek. Klaudia Barska – solistka GOK zaśpiewała piękne kolędy i prowadziła koncert. Estera Kaczmarek –  asystent nauczyciela SP Tychowo zaprezentowała piękną pastorałkę. Uczennice SP w Tychowie przygotowały pod kierunkiem Doroty Galińskiej wzruszające  wykonanie tańca baletowego a chór szkolny pod dyrekcją Katarzyny Kalbarczyk zaśpiewał kolędy. Zespoły taneczne GOK Hałas i Mirage zatańczyły nowe układy taneczne przygotowane specjalnie na tę okazję, zespoły ludowe Dobrowianki i Radość wykonały kolędy i pastorałki a uczniowie SP w Tychowie wykonali piosenkę o tematyce świątecznej w języku angielskim przygotowaną pod kierunkiem Ewy Dobrzańskiej. Akompaniament wykonawcom zapewnili: Katarzyna Kalbarczyk, Sandra Chwała oraz Szymon Gołdyn.

Pracownicy Norew z Kowalek zaprezentowali przedstawienie w reżyserii Wojciecha Węglowskiego pt. Gorączka obecnych Świąt. W zabawny sposób pokazano widzom, że często obchodom Świąt towarzyszy zbytni  konsumpcjonizm.

Swój udział w koncercie mieli również wolontariusze: Szymon Gołdyn, Bartosz Mowiński oraz Sebastian Sycz.

W godzinach wieczornych w galerii GOK przygotowano dla uczestników projektu, integracyjną, polsko niemiecką Wigilię, wspólne śpiewano kolędy, wzajemnie poznawano tradycje bożonarodzeniowe.

Kolejnego dnia goście z Niemiec zwiedzali Tychowo, placówki oświatowe: Żłobek i Przedszkole Gminne, Gimnazjum oraz Szkołę Podstawową w Tychowie. Po szkołach delegację oprowadzali Burmistrz Tychowa i jego zastępca J. Rudziński- który pełnił również funkcję tłumacza, dyrektorzy G. Kuczmera, A. Kozłowski oraz K. Kalbarczyk. Ze szkół udano się  do parku w Tychowie, w którym Burmistrz opowiedział o Tychowie i planowanych gminnych inwestycjach. Zwiedzono również głaz narzutowy i Urząd Miejski. Po południu na zaproszenie pani świetliczanki K. Sikorskiej delegacja podziwiała Jasełka Bożonarodzeniowe w świetlicy w Słoninie.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dużego przedsięwzięcia. Wesołych Świąt i szczęśliwego nowego Roku!

L. Michalak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tychowie.

M. Broda, UM Tychowo

Opublikowano: 19 grudnia 2016 13:34

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2626

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.