Miasto Tychowo na bazie wsi o charakterze owalnicy, przy linii kolejowej nr 404 Szczecinek - Kołobrzeg, leży ok. 22 km od Białogardu, ok. 35 km od Koszalina, ok. 26 km od Połczyna-Zdroju i ok. 26 km od Bobolic, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 167 z drogą wojewódzką nr 169. Przy głównej ulicy znajdują się kamienice z XIX wieku.

Według danych z 1 stycznia 2010 r. powierzchnia miasta wynosiła 4,10 km².

Miasto w granicach administracyjnych składa się z dziesięciu osobnych fragmentów, dodatkowo na jego obszarze jest eksklawa części wiejskiej gminy Tychowo – jest to jedyny przypadek w Polsce podziału na tyle części jednej jednostki administracyjnej.

Gmina Tychowo położona jest na Równinie Białogardzkiej, w południowej części Powiatu Białogardzkiego, na przecięciu dróg krajowych: nr 167 prowadzącej w kierunku Koszalina, nr 169 na trasie Białogard - Bobolice, nr 170 w kierunku Połczyna Zdroju.

Powierzchnia gminy wynosi 350,45 km². Gmina Tychowo stanowi 41,5% powierzchni powiatu białogardzkiego. W skład gminy wchodzi 20 sołectw oraz miasto Tychowo. Teren zamieszkuje 7.077 mieszkańców.

Na terenie miasta funkcjonują m.in. instytucje i podmioty gospodarcze: Poczta Polska, Bank Spółdzielczy, 2 Zakłady Opieki Zdrowotnej, 2 Apteki, Stacja Paliw i autogazu, lecznica weterynaryjna oraz liczne placówki handlowe. Największymi zakładami na terenie gminy Tychowo są: Pommernfisch Sp. z o.o. produkcja i eksport ryb wędzonych,  Friedrisch Sp. z o.o. wędzarnia ryb słodkowodnych w Doblu,  Arla FOODS SA magazyn dojrzewania serów w Tychowie, Trend Meble Sp. z o.o. produkcja i sprzedaż mebli w Tychowie.

Bazę noclegową stanowią:  Hotelik przy Restauracji „Jutrzenka” w Tychowie oraz gospodarstwa agroturystyczne „W starym pałacu” w Bukówku, „Na skraju lasu” w Warninie, "Dom z lawendowa nutą" w Sadkowie oraz „U Tabaki” w Kowalkach.

Atutem gminy jest czyste środowisko lasy które stanowią prawie 56% obszaru gminy bogate są w runo leśne i zwierzynę łowną przyciągają amatorów grzybobrania, jagód i łowiectwa. Coraz bardziej popularne stają się u nas bezkrwawe łowy wyprawy z aparatem fotograficznym czy magnetofonem to prawdziwe wyzwanie dla łowców przygód! Myśliwi mogą zapolować na dziki, sarny, jelenie, lisy, zające czy słonki biorąc udział w zbiorowych bądź indywidualnych polowaniach organizowanych przez lokalne Koła Łowieckie Żuraw, Trop, Czajka I Hubertus. Na terenie Nadleśnictwa Tychowo, w obrębie gminy, znajduje się 6 obwodów łowieckich. Każde z Kół gospodaruje na powierzchni od 2 do 5 tys. ha lasu. Liczebność zwierzyny według stanu inwentarzowego jest wysoka i wynosi: jeleni 496szt., łani 296szt., saren 1869szt. i dzików- 374szt. Nasi myśliwi gwarantują nocleg i wyżywienie w leśniczówkach, domkach myśliwskich i kwaterach prywatnych. Słynne już stały się myśliwskie biesiady przy ognisku. Na wędkarzy czekają zasobne w ryby rzeki i jeziora (min. łosoś i troć wędrowna, pstrąg potokowy, lipień, szczupak). Na kajakarzy czeka prawdziwe wyzwanie spływ rzeką  Parsętą jedną z niewielu pozostałych rzek o nieregulowanym korycie. Piękno natury i wiele cennych zabytków architektonicznych kusi do wędrówek i rajdów amatorzy turystyki pieszej czy rowerowej nie zawiodą się. Zachowało się u nas wiele zabytkowych parków dworskich i pałacowych, w których można odszukać niezwykle rzadkie okazy drzew, wiele o rozmiarach pomnikowych.

 

Urząd Miejski w Tychowie | Kanały RSS | Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Utworzenie serwisu internetowego Gminy Tychowo przystosowanej dla osób niedowidzących" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.